Chcesz codziennie czytać, układać puzzle i stawiać sobie wyzwania

Chcesz codziennie czytać, układać puzzle i stawiać sobie wyzwania

W miarę upływu czasu ludzie nie tylko stają się bardziej świadomi potrzeby skupienia się na tym. Ale także stają się świadomi tego, co muszą mierzyć, ponieważ przez chwilę było mylące, które obszary poznawcze są naprawdę dotknięte SM, a my staramy się to zrozumieć i teraz dowiadujemy się więcej na ten temat. I będziemy bardziej przyglądać się niektórym lekom, które się pojawią, bardziej poznaniu. Mamy nadzieję, że będziemy mieć więcej badań na ten temat, mając nadzieję, że będziemy patrzeć na Tysabri (natalizumab) i dowiedzieć się więcej na ten temat. W miarę upływu czasu zobaczymy więcej na ten temat i prawdopodobnie lepsze badania.

Trevis: Mam przyjaciela, którego jedynym objawem SM jest zdolności poznawcze, a zmęczenie, jak wspomniałeś, wynosi około 90 procent. Rzeczy takie jak liczby, wskazówki i sarkazm po prostu zniknęły. To prawie tak, jakby jej mózg nie mógł przełożyć tych rzeczy na sensowne informacje. Czy stwardnienie rozsiane często powoduje tego rodzaju ataki chirurgiczne na nasze zdolności umysłowe? A może są bardziej ogólne objawy, których powinniśmy szukać?

Dr Wilken: To wspaniałe pytanie, a także bardzo skomplikowane. Odpowiedź brzmi, że robi jedno i drugie. Większość osób ze stwardnieniem rozsianym będzie mieć spójny wzorzec, który zaobserwujemy u innych osób z SM, co będzie oznaczać problemy z uwagą, spowolnienie myślenia i potencjalnie trudności w przyswajaniu nowych informacji lub wspominając to później – nic podobnego do choroby Alzheimera, ale trochę problemu z odzyskiwaniem pamięci. Ludzie mogą również stwierdzić, że są nieco bardziej sztywni w swoich myślach. Jest więc kilka rzeczy, których zwykle oczekujemy. To powiedziawszy, są ludzie, którzy mają to, co słyszałem, że ludzie okresowo nazywają zaostrzenie funkcji poznawczych, gdy uderzy się w jeden konkretny obszar poznania. Widziałem prace jednego z prekursorów badań w tej dziedzinie, Steve’a Rao, który za pomocą rezonansu magnetycznego wykazał zmianę w określonym miejscu u osoby ze stwardnieniem rozsianym i związany z tym bardzo specyficzny problem z pamięcią. Następnie, gdy zmiana ustąpiła, problem z pamięcią ustąpił. Więc widziałem to, co nazywasz atakami chirurgicznymi. I myślę, że to dobre określenie. Ponadto słyszałem o SM dotykającym obszary, w których niekoniecznie oczekujemy, że będzie to dotyczyć. Od czasu do czasu tak się dzieje. Nie sądzę, że jest to tak powszechne, jak niektóre z tych bardziej powszechnych obszarów, o których mówiłem, ale od czasu do czasu to widzisz. Więc możemy zobaczyć, o czym mówisz, liczby, kierunki i sarkazm. Z przodu znajduje się część mózgu, którą nazywamy płatem czołowym mózgu. Czasami SM może mieć na to wpływ. A to ma zajmować się rozwiązywaniem problemów w twojej głowie i, potencjalnie, osobowością i zmianami w zdolności rozumienia sygnałów społecznych i sarkazmu. Więc ktoś, kto ma te problemy, prawdopodobnie ma uszkodzenia w tej części mózgu. Może nie mam racji, ale przypuszczam, że tak. Tak więc pomysł, że ktoś może mieć określone lub określone obszary, które są dotknięte, nie jest zbyt daleko idący. Po prostu nie jest to tak powszechne, jak częściej obserwowane części poznania, które są dotknięte.

Trevis: A wszyscy słyszeliśmy, przynajmniej pacjenci, że umiejscowienie zmiany w istocie białej tak naprawdę nie definiuje – nie jest możliwe do zmapowania. Ale mówisz, że prawdopodobnie jest to uszkodzenie istoty szarej w płacie czołowym?

Dr Wilken: Zdecydowanie nie da się tego zmapować. Istota biała ma tak wiele połączeń przewodów biegnących z jednego miejsca do drugiego, że jeśli gdzieś w jednym z tych przewodów dostaniesz przecięcie, trudno dokładnie powiedzieć, na co to wpłynie. Jeśli masz problemy z rozwiązywaniem problemów w głowie, abstrakcyjnym rozumowaniem i sarkazmem, przypuszczam, że jest to związane z szarą materią. To miałoby dla mnie sens. Nawiasem mówiąc, nie sądzę, że mamy badania, które by to wspierały. Daję ci własne opinie na ten temat. Ale to by było moje przypuszczenie.

Trevis: Przygotowując notatki do dzisiejszego programu, przeczytałem około 1400 pytań, które przysłali nasi słuchacze podczas rejestracji, a jednym z najbardziej pożądanych tematów było to, że mówimy o znalezieniu właściwych słów. Jedną z rzeczy, których brzydzą się pacjenci z SM, jest to, że słyszą, jak ich przyjaciele mówią: „Och, mnie też to zdarza się. To nie jest twoje stwardnienie rozsiane. ” Cóż, wiemy, że może to być nasze stwardnienie rozsiane. Czy możesz dać nam wyobrażenie o tym, co może się dziać, gdy nie możemy znaleźć tych słów w odniesieniu do SM, a nie ogólnego złego samopoczucia wieku?

Dr Wilken: Problemy ze znajdowaniem słów to po prostu coś, co jest tak frustrujące dla ludzi. To interesujące, ponieważ jeśli spojrzysz na literaturę na temat SM, która pojawia się nawet stosunkowo niedawno, jeśli chodzi o język, na ulicy pojawia się słowo, że ludzie z SM nie mają problemów ze znajdowaniem słów. I myślę, że nie mierzyli prawidłowo. Niektóre z tych badań po prostu nie szukały we właściwych miejscach. Ponieważ zaczynamy, a nawet więcej, i myślę, że patolodzy mowy po prostu widzą to cały czas u swoich pacjentów ze stwardnieniem rozsianym, to to, że ludzie z SM mają problemy ze znalezieniem słów. Nazywa się to dysnomią, a to oznacza problem ze znajdowaniem słów. Niekoniecznie znajdujesz słowa, których próbujesz użyć. Jeśli chodzi o to, z jakim konkretnym miejscem w mózgu jest to związane, nie sądzę, żebyśmy to dobrze wyczuli. Ale na pewno jest kwestia wydobycia słów. Istnieją również problemy z płynnością werbalną, w których można wypowiadać słowa, ale może to być bardzo powolne. Nie nadchodzi tak szybko, jak powinno. Tego typu rzeczy zdarzają się w innych stanach chorobowych, ale nie sądziliśmy, że zdarza się to zbyt często w SM i zdecydowanie zaczynamy odwracać nasze myślenie od tego. Zaczynamy dostrzegać, że trudności ze znajdowaniem słów są z pewnością problemem.

Trevis: W tej mgle lub mgle, o której wspomina wielu naszych słuchaczy, dr Freedman, często odnotowuje się wrażenie wirowania. Czy możesz nam powiedzieć, jak zawroty głowy i stwardnienie rozsiane idą w parze?

Dr Freedman: Wielu pacjentów ze stwardnieniem rozsianym opisuje zawroty głowy, które dla niektórych są uczuciem wirowania, dla innych jest to poczucie oszołomienia lub poczucie braku równowagi. Więc pierwszą rzeczą, którą zrobi neurolog lub lekarz, będzie spróbować ocenić zawroty głowy i zdecydować, czy jest to coś związanego z uchem wewnętrznym, czy też ze stwardnieniem rozsianym? Wiemy, że SM w charakterystyczny sposób wpływa na część mózgu zwaną pniem mózgu i móżdżkiem. Są to tylne części mózgu, które kontrolują równowagę. Więc jeśli uczucie wirowania lub zmienione poczucie równowagi jest silnie związane ze stwardnieniem rozsianym, można spróbować leczyć kortykosteroidami. Może to być bardziej przewlekły problem, którego leczenie staje się znacznie trudniejsze. Ale pierwszy proces polega na ustaleniu, co to jest – jak interpretować raporty pacjenta dotyczące zawrotów głowy, wirowania lub zawrotów głowy.

Trevis: Dr Freedman, czy mógłbyś wymienić jeden lub dwa leki, które wydają się działać dobrze na każdy z tych objawów poznawczych, o których mówiliśmy?

Dr Freedman: Nie sądzę, żeby leki były aż tak dobre. To, co robię z pacjentami, to zarys rzeczy, które dr Wilken już powiedział. Staram się ustalić, gdzie mieści się zmęczenie. A jeśli zmęczenie jest problemem, który wpływa na funkcje poznawcze, zajmijmy się tym, modyfikując codzienne czynności lub zmieniając miejsce pracy i włączając rodzinę pacjenta. Niech współmałżonek, partner, dzieci lub rodzice zrozumieją problemy poznawcze, aby pacjent nie był wywierany na pacjenta. Jeśli pacjenci mają problemy z wielozadaniowością, niech pacjenci nie muszą wykonywać wielu zadań. Więc jeśli pacjent próbuje zrobić zbyt wiele rzeczy na raz, zmodyfikujmy rzeczy. A jeśli depresja jest problemem, pacjent, rodzina i lekarz muszą stawić temu czoła. Te strategie faktycznie działają znacznie lepiej. Mogę tu usiąść i powiedzieć, że Wellbutrin (buproprion) i Effexor (wenlafaksyna) są dobrymi antydepresantami, a Prozac (fluoksetyna) i Provigil (modafinil) są dobre. Używamy ich jako suplementu, ale staram się, aby moi pacjenci spróbowali zrozumieć, jak mogą zmienić swoje życie. Dla niektórych może to być konieczność wycofania się z pracy nad niepełnosprawnością. Dla niektórych może to być kwestia poproszenia o współpracę z szefem nad modyfikacją codziennych wymagań. Lub jeśli pacjent nie pracuje i jest w domu, jakie są sposoby na ułatwienie, aby złagodzić stres? Wszyscy jesteśmy zestresowani, ale chorzy na SM mają z tym jeszcze większe trudności. Nie sądzę więc, że leki są w tym momencie koniecznie skuteczną odpowiedzią, ale myślę, że wiele można zyskać, pracując nad niektórymi z tych składników, o których mówił wcześniej dr Wilken.

Trevis: Doktorze Wilken, proszę oświecić nas na temat niektórych z tych alternatywnych terapii, które ludzie mogą stosować, a także niektórych ostrzeżeń dotyczących interakcji leków z lekami homeopatycznymi. Wiem, że wiele osób próbuje je brać i mogą wchodzić w interakcje z lekami, które bierzemy.

Dr Wilken: Najpierw chciałbym podziękować dr Freedmanowi za tę wspaniałą odpowiedź na pytanie o leki i zwrócenie się w kierunku zmian, jakie należy wprowadzić w środowisku. Myślę, że to jest naprawdę kluczowe. Powtórzyłbym więc, że część tego, co trzeba zrobić, niekoniecznie nazwałbym leczeniem, ale przystosowaniem. Ludzie muszą zmienić to, co robią w swoim życiu, w domu, w szkole, w pracy, gdziekolwiek mają trudności, aby dostosować się do niektórych problemów związanych z SM. Ludzie, którzy cierpią najbardziej, to ci, którzy przyjmują twarde stanowisko i mówią: "Nie powinienem mieć tych problemów. Powinienem sobie poradzić. " A niektórzy ludzie próbują zapomnieć, że mają trudności z powodu czegoś, na co nie mają kontroli, czyli choroby. Muszą więc powiedzieć: „Poczekaj, są rzeczy, które mogę zrobić, aby pomóc sobie samemu, a które inni ludzie mogą zrobić, aby mi pomóc, a ja muszę zaakceptować tę pomoc i starać się ją uzyskać. „Dostosowania, które można wprowadzić, mogą obejmować, że dana osoba idzie do szkoły – i są to rzeczywiście dostosowania, które szkoły musiałyby zapewnić, o ile możesz udokumentować SM zgodnie z ustawą o Amerykanach z niepełnosprawnościami – dostaną dłuższy czas na sprawdziany, być w stanie zdawać testy w oddzielnych pokojach oraz korzystać z usług robienia notatek i wykładów na taśmie i tym podobnych. W pracy może to oznaczać posiadanie biurka ustawionego z boku, aby nie znajdowało się w środku bardzo ruchliwego obszaru. Może to oznaczać możliwość nagrywania ważnych spotkań na taśmę lub oprogramowanie do aktywacji głosowej na komputerze. Nie wiem, czy koniecznie nazwałbym te terapie, ale są to dostosowania i dostosowania, które można wprowadzić w różnych warunkach, które pomogą osobie z trudnościami poznawczymi funkcjonować i prowadzić bardzo aktywne i produktywne życie. Jeśli chodzi o terapie, istnieją niefarmaceutyczne terapie poznawcze lub przekwalifikowanie poznawcze, w których dana osoba może przejść do programu, w którym uczy się sposobów dostosowania się do swoich problemów lub próbuje przeszkolić swój mózg poprzez ćwiczenie czegoś w kółko. Badania nad tym, czy możesz przeszkolić mózg i wytworzyć różne połączenia, są bardzo zróżnicowane. Niektóre badania pokazują, że działa bardzo dobrze. Inne badania pokazują, że to niekoniecznie wiele dla Ciebie. Moim zdaniem robisz to, co musisz i co możesz zrobić. Jeśli masz środki, aby wziąć udział w takim programie i jeśli masz czas, może to być pomocne diabetins max cena apteka. Ale jeśli nie, nie jestem pewien, czy to będzie miało aż takie znaczenie. Myślę, że badania na ten temat są zbyt mylące, aby dokładnie wiedzieć, jak ważne jest. Więc jeśli chodzi o przekwalifikowanie poznawcze, wciąż czekamy na dobre badania na ten temat. Wierzę, że jeśli możesz to zrobić i chcesz to zrobić, może to być pomocne. Jeśli chodzi o terapie alternatywne, niektóre z tych leków homeopatycznych są potencjalnie przydatne, niektóre z nich mogą nie być. Kluczem jest to, że nie ma wielkich badań na ten temat. Typy kontrolowanych placebo, podwójnie zaślepionych eksperymentów, które można zobaczyć w naprawdę dobrych badaniach, najczęściej nie są przeprowadzane na tych lekach. Więc niektóre z nich mogą działać, a niektóre nie, ale trudno powiedzieć. Z pewnością są takie, które sprawią, że twój układ odpornościowy będzie działał trochę lepiej, a te mogą nie być zbyt dobre dla osób ze stwardnieniem rozsianym. Są też, jak powiedziałeś, które mogą wpływać i być może wchodzić w interakcje z lekami, które dana osoba już przyjmuje. Myślę, że kluczową rzeczą jest to, że musisz powiedzieć swojemu neurologowi, jeśli je bierzesz. Te leki homeopatyczne to leki. Po prostu są postrzegane trochę inaczej, ale mogą powodować pewne problemy. A jeśli twój lekarz wie, że jesteś na tym i dobrze się z tym czujesz, a ty czujesz się z tym dobrze, to myślę, że to w porządku – w przeciwnym razie może nie.

Trevis: Dziękuję za to, doktorze. Część usług, które świadczymy w HealthTalk, to rozwijająca się blogosfera, więc upewnij się, że poświęcisz kilka minut na sprawdzenie strony bloga. A na blogu MS, który piszę, kilku członków społeczności mówi o diecie. Dr Freedman, czy mógłbyś nam trochę opowiedzieć o diecie i stwardnieniu rozsianym, diecie i mózgu?

Dr Freedman: Podstawowym zaleceniem, jakie daję moim pacjentom, jest zdrowa, rozsądna dieta. Istnieje milion diet, które zostały zalecone, aby pomóc SM, ale dane na ich temat są dość mylące. Myślę, że ważne jest, aby dieta była dobrze zbilansowana, rozsądna i kalorycznie dostosowana do Twojej wagi i wzrostu. Nie ma jednak żadnych konkretnych dowodów na to, że jedna lub druga dieta będzie szkodliwa, a nawet terapeutyczna w przypadku SM.

Trevis: Dr Freedman, jeśli chodzi o leki, które są na horyzoncie w przypadku SM i problemów poznawczych, czy jest coś, co wygląda na to, że może działać?

Dr Freedman: Wielu z nich nie badaliśmy. Przeprowadzono badania nad wieloma z tych leków i myślę, że mamy szeroką gamę leków, które należy dokładnie przeanalizować, aby zobaczyć, czy możemy znaleźć podgrupy pacjentów, dla których są one przydatne. W miarę upływu czasu pojawią się nowe leki psychotropowe i leki na funkcje poznawcze. Prowadzone są liczne badania w innych dziedzinach, takich jak zamknięte urazy głowy, choroba Alzheimera, zespół deficytu uwagi, autyzm. Wszystkie te zaburzenia są zaburzeniami, w których ludzie szukają odpowiedzi na upośledzenie funkcji poznawczych, a z jednej dziedziny do drugiej dochodzi do wielu skutków ubocznych. Jestem więc przekonany, że z czasem będziemy rozwijać znacznie szerszą gamę użytecznych leków.

Trevis: Czy jest jedna rzecz, którą każdy z nas może robić każdego dnia, a która pomoże w naszych problemach poznawczych, nawet jeśli pozwoli utrzymać to, co mamy silne?

Dr Wilken: Ćwiczenie mózgu jest niezbędne. Nie chcesz siedzieć i oglądać telewizję przez cały czas. Chcesz codziennie czytać, układać puzzle i stawiać sobie wyzwania. Na pewno istnieją pewne dowody na to, że oprócz utrzymywania dobrego stanu zdrowia, zdrowej diety i ćwiczeń fizycznych, może to wpłynąć na twoje zdolności myślenia.

Trevis: Mam pytanie przez telefon z Teksasu. To Sandra w Ozona w Teksasie. Sandra, jesteś na HealthTalk. Sandra: Właśnie zastanawiałam się, czy jest jakiś sposób, w jaki można odróżnić, czy problemy z pamięcią pochodzą od SM, czy od demencji.