Ta terapia jest stosowana od ponad 60 lat

Ta terapia jest stosowana od ponad 60 lat

Jedną z jej wskazówek, jak zmniejszyć stres, jest rozpoznanie go. Następnie podejmij aktywne kroki, aby sobie z tym poradzić, takie jak długi spacer, słuchanie muzyki lub słuchanie ćwiczeń relaksacyjnych i uważności.

McGrath wskazuje na ćwiczenia jako niwelujące stres, szczególnie ćwiczenia, które łączą umysł z ciałem, takie jak joga, tai chi i sztuki walki. Ona również zaleca stosowanie technik uważności, sugerując aplikacje, które pomagają ludziom zaangażować się w praktykę. Możesz przeszukiwać iTunes lub Google Play w poszukiwaniu najczęściej używanych, pozytywnie ocenianych i ostatnio aktualizowanych aplikacji.

Przede wszystkim porozmawiaj ze swoim lekarzem o stresorach, abyś mógł współpracować, aby jak najlepiej je rozwiązać.

POWIĄZANE: Jak utrzymać stres w zatoce, gdy masz cukrzycę?

„Czuję się, jakbym był sam z moją cukrzycą. ’

Aby zapewnić sobie wystarczające wsparcie fizyczne i emocjonalne, należy skorzystać z pomocy całego zespołu medycznego, w tym terapeuty, dietetyka, lekarzy, certyfikowanego edukatora diabetologicznego i farmaceuty klinicznego.

Ale McGrath mówi, że aby pomóc zwalczyć poczucie izolacji, spędzanie czasu z innymi osobami, u których zdiagnozowano cukrzycę – w tym w grupach wsparcia – może szczególnie pomóc. Rozważ na przykład udział w wydarzeniu, takim jak TCOYD (Taking Control of Your Diabetes), konferencja dla osób z cukrzycą.

McGrath docenia również wspólne wizyty lekarskie, podczas których można spotkać się z pielęgniarką i kilkoma innymi pacjentami chorymi na cukrzycę w celu przeprowadzenia kontroli i porozmawiać o wspólnych problemach. „To tylko sposób na wyjście z izolacji i poczucie większej więzi, a także uświadomienie sobie, że nie ma czegoś takiego jak doskonałość w przewlekłej chorobie” – mówi McGrath.

Więcej informacji na temat leczenia cukrzycy znajdziesz w quizie Diabetes Daily "Jak bardzo jesteś zaangażowany w swoją cukrzycę?"

Zapisz się do naszego Newslettera na temat cukrzycy!

Najnowsze informacje na temat cukrzycy typu 2

5 sposobów radzenia sobie z cukrzycą typu 2 podczas pracy w domu

Nie pozwól, aby Twoja rutyna telepracy wywołała kolejkę górską z cukrem we krwi.  

Autor: Krista Bennett DeMaio 31 marca 2021 r. Treści reklamowe sponsorowane

Food Rx: Endokrynolog dzieli się tym, co je w ciągu dnia, aby pomóc w zapobieganiu cukrzycy typu 2

Lekarz ze Stanford University, który specjalizuje się w leczeniu osób z cukrzycą typu 2 i otyłością, mówi o podstępnym jedzeniu warzyw i porcjowaniu ryżu. . .

Autor: Kate Ruder18 marca 2021 r.

Cukrzyca typu 2 powiązana ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona

Dane genetyczne sugerują, że może istnieć bezpośredni związek między cukrzycą typu 2 a wyższym ryzykiem wystąpienia zaburzenia ruchu oraz jego progresji. . .

Lisa Rapaport 12 marca 2021

Więcej dowodów Raz w tygodniu zastrzyk semaglutydu pomaga osobom z cukrzycą schudnąć

Sprzedawany w mniejszej dawce pod markami Ozempic i Rybelsus w leczeniu cukrzycy typu 2, semaglutyd może być również bezpieczny i skuteczny w przypadku przewlekłej wagi. . .

Lisa Rapaport 8 marca 2021

8 rzeczy, które ludzie z cukrzycą muszą wiedzieć o szczepionkach COVID-19

Dowiedz się o bezpieczeństwie, skuteczności i znaczeniu szczepionek przeciw COVID-19, jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich żyje z cukrzycą typu 1 lub 2.

Autor: Kate Ruder21 stycznia 2021

Czy istnieje związek między cukrzycą typu 2 a zanieczyszczeniem powietrza?

Pojawiające się badania naukowe sugerują, że narażenie na zanieczyszczenie powietrza może wpływać na ryzyko cukrzycy i utrudniać leczenie choroby. . .

Autor: Kate Ruder20 stycznia 2021

Metformina może prowadzić do zdrowszych ciąż u kobiet z cukrzycą typu 2

Kobiety w ciąży z cukrzycą typu 2, które przyjmowały metforminę, przybrały na wadze mniej, potrzebowały mniej insuliny i miały mniejsze ryzyko urodzenia dużych dzieci. . .

Lisa Rapaport10 grudnia 2020

Większość osób z cukrzycą może mieć bardzo wysokie ryzyko śmiertelnej choroby serca w ciągu 10 lat

Nowe wyniki badań podkreślają znaczenie zarządzania czynnikami ryzyka chorób serca, jeśli żyjesz z cukrzycą typu 2.

Melissa John Mayer 1 grudnia 2020 r.

Dieta śródziemnomorska powiązana z 30-procentowym zmniejszeniem ryzyka cukrzycy u kobiet

Wyniki po dwudziestoletniej obserwacji pomagają oświetlić kluczowe ścieżki w ciele, które pomagają wyjaśnić ochronne korzyści tego popularnego stylu odżywiania.

Autor: Becky Upham23 listopada 2020

7 błędów w diecie niskowęglowodanowej, których należy unikać w przypadku cukrzycy

Ograniczenie węglowodanów jest podstawą leczenia cukrzycy, ale nie jest niezawodne. Unikaj tych błędów niskowęglowodanowych dla lepszego zdrowia z cukrzycą typu 2.

Autor: K. Aleisha Fetters13 listopada 2020"

Różne opcje leczenia mogą rozwiązać przyczynę nadczynności tarczycy i pomóc w łagodzeniu objawów. iStock

Nadczynność tarczycy, znana również jako nadczynność tarczycy, często powoduje szereg objawów (w tym utratę masy ciała, lęk i szybkie bicie serca), które mogą ulec poprawie lub zniknąć wraz z leczeniem. (1) Istnieje kilka skutecznych metod leczenia nadczynności tarczycy.

Ogólnym celem leczenia nadczynności tarczycy jest zapobieganie nadprodukcji hormonów tarczycy. Niektóre terapie mogą również pomóc w kontrolowaniu objawów i sprawić, że poczujesz się lepiej, ale najpierw musisz zająć się podstawową przyczyną, którą jest nadmierna produkcja hormonów tarczycy. (1)

Twoje leczenie będzie zależeć od Twojego wieku, ciężkości choroby, stanu fizycznego, rodzaju nadczynności tarczycy i osobistych preferencji.

Możliwe metody leczenia obejmują radioaktywny jod, operację i różne leki. Możesz omówić z lekarzem możliwość stosowania naturalnych środków, pamiętając, że są one uzupełnieniem sprawdzonych metod leczenia, a nie ich zamiennikiem. (1)

Terapia jodem radioaktywnym nadczynności tarczycy

Jod radioaktywny jest jedną z najstarszych i najbardziej zaufanych form leczenia nadczynności tarczycy. Przyjmowanie radioaktywnego jodu zabija komórki tarczycy, które produkują hormony tarczycy. Ta terapia jest stosowana od ponad 60 lat. (1) Według American Thyroid Association w Stanach Zjednoczonych ponad 70 procent dorosłych z nadczynnością tarczycy jest leczonych radioaktywnym jodem. (2)

„Radioaktywny jod to procedura, która zasadniczo niszczy tarczycę, co zapobiega jej nadmiernej aktywności” – wyjaśnia dr Gregory Dodell, asystent profesora klinicznego medycyny, endokrynologii, cukrzycy i chorób kości w Icahn School of Medicine w Mount Sinai w Nowym Jorku. „Możliwe, że pacjent, który jest leczony radioaktywnym jodem, rozwinie normalny poziom tarczycy i nie będzie potrzebował leków. Istnieje jednak możliwość, że staną się niedoczynnością tarczycy i będą wymagały leczenia. ”

Jod radioaktywny jest przyjmowany doustnie, po czym jest wchłaniany przez tarczycę. Zmniejsza tarczycę i łagodzi objawy, zwykle po trzech do sześciu miesiącach. (1)

Często ludzie, którzy są leczeni radioaktywnym jodem, rozwijają trwałą niedoczynność tarczycy (niedoczynność tarczycy). W końcu może być konieczne przyjmowanie codziennych leków w celu zastąpienia tyroksyny, hormonu tarczycy. (1)

Niektóre osoby, które poddają się temu leczeniu, nadal mają po nim nadczynność tarczycy, ale ich tarczyca jest zwykle mniej aktywna niż przed terapią.

Zabiegi chirurgiczne w leczeniu nadczynności tarczycy

Czasami lekarze zalecają tyroidektomię (operację usunięcia całości lub części tarczycy) w leczeniu nadczynności tarczycy. (1)

„Jeśli pacjent ma duży gruczoł tarczycy lub guzki i ma nadczynność tarczycy, może być wskazana operacja” – mówi dr Dodell.

Ta procedura może również prowadzić do trwałej niedoczynności tarczycy, z powodu której będziesz musiał codziennie przyjmować suplement hormonu tarczycy. (

Chociaż rzadko, ryzyko operacji może obejmować uszkodzenie strun głosowych lub przytarczyc (znajdujących się w pobliżu tarczycy na szyi). Jeśli twój lekarz usunie przytarczyce, będziesz musiał zażywać leki, aby zapewnić organizmowi wystarczającą ilość wapnia. (1)

Leki stosowane w leczeniu nadczynności tarczycy

W leczeniu nadczynności tarczycy można stosować wiele różnych leków.

Leki przeciwtarczycowe Leki te mogą zapobiegać wytwarzaniu nadmiernych ilości hormonów przez tarczycę. Leki przeciwtarczycowe obejmują Tapazol (metimazol) i PTU (propylotiouracyl).

Leczenie tymi lekami trwa zwykle rok lub dłużej, ale objawy prawdopodobnie ustąpią w ciągu 6 do 12 tygodni.

U niektórych osób przyjmowanie tych leków prowadzi do trwałej ulgi. Inni mogą jednak doświadczyć nawrotu objawów po zakończeniu leczenia.

Tapazol i PTU mogą powodować poważne uszkodzenie wątroby, ale PTU stwarza to ryzyko częściej. Inne poważne skutki uboczne tych leków obejmują możliwą reakcję alergiczną i zwiększone ryzyko infekcji.

Żaden z tych leków nie powoduje trwałego uszkodzenia tarczycy, co sprawia, że ​​ta opcja jest preferowana dla osób, które nie chcą mieć tarczycy. (1)

Beta-blokery Leki te są zwykle stosowane w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i niewydolności serca.

Mogą również pomóc w zapobieganiu palpitacji, drganiom, nerwowości i szybkiemu tętnu u osób z nadczynnością tarczycy. (1)

Leki te blokują działanie hormonu tarczycy w organizmie. Typowe beta-blokery obejmują:

Inderal lub Inderal-LA (propranolol) Tenormina (atenolol) Lopressor (metoprolol) Corgard (nadolol)

Skutki uboczne beta-blokerów mogą obejmować zawroty głowy, ból głowy, rozstrój żołądka, zmęczenie, zaparcia lub biegunkę. (1)

Leczenie i terapie oftalmopatii Gravesa

Choroba Gravesa-Basedowa jest najczęstszą przyczyną nadczynności tarczycy. (3) Osoby z tym schorzeniem mogą rozwinąć oftalmopatię Gravesa (znaną również jako choroba tarczycy), która powoduje wyłupiaste oczy, niewyraźne widzenie i wrażliwość na światło, z powodu zapalenia wywołanego nadczynnością tarczycy, która niszczy tkanki za oczami. (1,4)

Oprócz nieprzyjemnych objawów choroba tarczycy może również powodować utratę wzroku nawet u 20 procent osób. (4) Istnieje kilka możliwych sposobów leczenia oftalmopatii Gravesa. (1,4)

Sztuczne łzy lub maści Te zabiegi mogą przynieść ulgę w suchych oczach.

Kortykosteroidy Te leki mogą zmniejszyć obrzęk za oczami i złagodzić objawy. Powszechną marką kortykosteroidów jest prednizon. Minusem długotrwałego stosowania prednizonu jest możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak nudności i zawroty głowy.

Chirurgia dekompresji oczodołu W tej procedurze chirurg usuwa kość między oczodołem a zatokami. Ta operacja może poprawić widzenie i zapewnić przestrzeń do powrotu twoich oczu do ich normalnej lokalizacji.

Operacja mięśni oka Ta procedura może skorygować podwójne widzenie, które czasami występuje, ponieważ blizna powoduje, że jeden lub więcej mięśni oka staje się zbyt krótki. Chirurg odcina dotknięty mięsień od gałki ocznej i ponownie mocuje go z powrotem.

Promieniowanie Ta terapia jest czasami stosowana w celu zmniejszenia obrzęku, podwójnego widzenia i utraty wzroku. Promieniowanie może jednak powodować niepożądane skutki uboczne alkotox cena apteka i może nieznacznie zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów.

Domowe lub naturalne środki łagodzące objawy nadczynności tarczycy

Nie ma sprawdzonych suplementów ani ziół, które działają w leczeniu nadczynności tarczycy. Ale pewne zmiany stylu życia mogą pomóc w radzeniu sobie z objawami. Ważne jest, aby omówić takie środki z lekarzem. „Pacjenci często pytają o zmiany, które powinni wprowadzić. Prawie zawsze odpowiadam: „To, co jest dobre dla twojego ciała, jest dobre dla twojej tarczycy” – mówi Dodell. Obejmuje to następujące podejścia do stylu życia:

Dieta Chociaż nie ma czegoś takiego jak dieta nadczynności tarczycy, istnieją pewne kwestie dietetyczne, o których osoby z nadczynnością tarczycy muszą być świadome. Po pierwsze, ważne jest uzyskanie wystarczającej ilości wapnia, zwłaszcza jeśli przytarczyce zostały uszkodzone lub usunięte. Przeciętny dorosły potrzebuje co najmniej 1000 miligramów dziennie. Witamina D może również pomóc złagodzić skutki niskiego poziomu wapnia na kości. (1)

Zbyt dużo jodu w diecie może również pogorszyć objawy nadczynności tarczycy. Ponieważ jod jest wykorzystywany przez tarczycę do wytwarzania hormonu tyroksyny, wysokie spożycie jodu może prowadzić do jeszcze większej produkcji hormonów przez tarczycę. Niektóre pokarmy bogate w jod to sól jodowana, ryby morskie i wodorosty. (5)

Wreszcie, możesz potrzebować obserwować ilość spożywanego jedzenia, gdy dochodzisz do siebie po nadczynności tarczycy. Ponieważ ten stan może powodować niezamierzoną utratę wagi, odzyskana tarczyca może wyrównać metabolizm, powodując w ten sposób zatrzymanie przez organizm części energii, którą przyjmujesz z kalorii. Porozmawiaj z lekarzem o swojej idealnej wadze i zapytaj, czy musisz wprowadzić jakieś zmiany w swoim planie żywieniowym. (1)

Ćwiczenia Następujące korzyści płynące z ćwiczeń są szczególnie ważne dla osób z nadczynnością tarczycy: (1)

Lepsze zdrowie układu krążenia Kontrola apetytu Kontrola wagiWiększa gęstość kościLepszy nastrój

Techniki relaksacyjne Redukcja stresu może być tak samo ważna dla Twojego zdrowia jak dieta i ćwiczenia. Osoby z chorobą Gravesa-Basedowa są bardziej narażone na komplikacje zdrowotne wywołane stresem, co sprawia, że ​​relaksacja jest jeszcze ważniejsza. (1)

„Widziałem pacjentów z nadczynnością tarczycy, którzy mieli nawrót w stresującym czasie” – wyjaśnia Dodell. „Ważne jest, aby mieć wystarczającą ilość snu, jeść zbilansowaną dietę i znaleźć sposoby radzenia sobie ze stresem. ”

Medytacja, joga i Tai Chi mogą zmniejszyć stres. Krótki, spokojny spacer na zewnątrz może działać uspokajająco. Nawet kilka minut głębokiego oddychania może wpłynąć na ogólny poziom stresu. Powtarzane codziennie techniki relaksacyjne mogą sprawić, że poczujesz się lepiej zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Rzuć palenie Jeśli potrzebujesz jeszcze jednego powodu, aby rzucić palenie, rzucenie palenia może zmniejszyć objawy nadczynności tarczycy i poprawić wyniki leczenia (zwłaszcza w przypadku choroby Gravesa-Basedowa). (4)

Ponieważ nie ma jednego środka stosowanego w leczeniu nadczynności tarczycy, twoje podejście będzie zależeć od twojego ogólnego stanu, a także od nasilenia objawów. Jeśli nie odczuwasz poprawy objawów, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu przeprowadzenia dalszych badań. Z czasem i cierpliwością znajdziesz plan leczenia, który będzie dla Ciebie najlepszy.

Zasoby, które kochamy

Amerykańskie Stowarzyszenie Tarczycy Mayo ClinicU. S. Narodowa Biblioteka Medyczna

Zapisz się na nasz biuletyn dotyczący zdrowego trybu życia!

Źródła redakcyjne i weryfikacja faktów

Nadczynność tarczycy: diagnostyka i leczenie. Klinika majonezu. 28 października 2015. Nadczynność tarczycy (nadczynność). Amerykańskie Stowarzyszenie Tarczycy. Choroba Gravesa. Narodowa Biblioteka Medyczna USA MedlinePlus. 22 lutego 2018 r. Choroba tarczycy (TED lub choroba oka Gravesa). Michigan Medycyna Kellogg Eye Center. Jod. Narodowe Instytuty Zdrowia Biuro Suplementów Diety. 2 marca 2018. Pokaż mniej

Najnowsze informacje na temat nadczynności tarczycy

7 oznak i objawów choroby tarczycy (oftalmopatia Gravesa)

Objawy choroby tarczycy oka mogą być podobne do objawów innych chorób oczu.

Jessica Migala 1 stycznia 2021

Co należy wiedzieć o chorobie tarczycy (oftalmopatia Gravesa)

Zapalenie tkanek oka może wywołać problemy, takie jak utrata wzroku i wytrzeszcz (wybrzuszenie oczu).

Jessica Migala 1 stycznia 2021

Pracownicy służby zdrowia, którzy powinni być w zespole opieki nad chorobami tarczycy

Ci lekarze i eksperci mogą pomóc w leczeniu objawów choroby tarczycy oka (oftalmopatia Gravesa).

Jessica Migala 1 stycznia 2021

7 sposobów na złagodzenie objawów choroby tarczycy

Skorzystaj z tych wskazówek, aby naturalnie złagodzić objawy choroby tarczycy.